Kapat
Donanım 644 0

Seagate 16TB’lık Hard Diskini Duyurdu!

Depolama devi Seagate, bu senenin başında iki adet 16 terabaytlık kapasitesi olan hard disk tanıttı, ve ilk defa her şey veri merkezleri üzerine kurulmamıştı.

The Exos X16 ve Iron Wolf/Iron Wolf Pro, iki farklı kitleyi (ilki için veri merkezi, ikincisi için ise NAS kullanıcıları) hedefledi, birincisi için sadece SATA ve SAS arayüze ikinci modeldeyse sadece SATA’yı dahil etti.

 

 

Provantage (Amerikan elektronik şirketi), Exos (ST16000NM001G)’u sadece 400 dolardan biraz fazlasına satarken Iron Wolf (ST16000VN001) olanın perakende satışı Amazon’da 500 doların hemen altında.

Terabayt başı 25 dolar, tam istedikleri gibi bir sürücü arayanlar için muazzam bir fırsat. Aklınızda bulunsun ki 16TB kaybedilecek büyük miktarda bilgi demektir, bu yüzden yedeklediğinizden emin olun.

İkisinde de dokuz tane plak var, Helium teknolojisi kullanıyorlar ve 5 yıllık garantileri var (Iron Wolf 3 yıllık); ikisi de aynı dönme hızına (7200RPM), rölanti gücüne (5W), ortalama gecikmeye (4.16ms) ve ön belleğe (256MB) sahip.

Exos serisi saatte 2.5M MTBF (başarısızlıktan önceki ortalama süre) alanına sahip ve 261MBPS’te daha yüksek sürekli aktarım hızına sahip, Iron Wolf Pro ve Iron Wolf sırasıyla 250 ve 210MBPS’ye kadar ulaşıyor. Iron Wolf Pro ayrıca verileri kurtarmak için Rescue Services (kurtarma servisleri) paketi ile birlikte gelir.

Bunlar dosyalarını çevrimiçi kaydetmek için 2020nin en iyi cloud deposudur.
Dosyalarınızın yerel bir kopyasını saklamanız önerilir, bunun için en iyi Nas’a göz atın.

Toshiba Ocak 2019’da 16TB’lık MG08 serisini açıkladı, ancak henüz herhangi bir stoku yok. Western Digital de ilk 16TB’lık hard disk sürücüsünü piyasaya sürdü ama Seagate’in kullandığı HAMR teknolojisi yerine MAMR teknolojisinden yararlandı.

Her ne kadar SSD fiyatları düşmeye başlamış olsa da, muadilleri olan hard disk sürücülerinden hala çok daha pahalı durumdalar. Yaklaşık 2800 dolarlık Micron’un 9300 Pro’su hemen hemen yedi kat daha pahalı olmasına karşın bu fark 1TB’ın altındaki kapasiteler için neredeyse kayboldu.

Kaynak: 
https://www.techradar.com/news/a-16tb-hard-disk-drive-is-on-sale-for-far-less-than-youd-think/

{editor}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir