Kapat
Donanım 356 0

80 TB’lık HDD’ler Yakında Bizlerle!

HDD’lere plaka üreten en büyük şirket Showa Denko, plakalarında yaptığı yüksek veri yoğunluğu çalışmalarını tamamladığını açıkladı. Bu çalışma, HDD’lerin çok daha yüksek kapasitelere sahip olmasını sağlayacak.

Ana maddesi alüminyum olan plakalar, üst yüzeyinde demir-platinyum karışımından ince bir tabaka bulunduracak. Bu sayede HAMR olarak adlandırılan teknoloji ile beraber HDD’lerde, daha yüksek yoğunluk seviyesi yakalanacak. Bu da yüksek kapasiteli HDD’lerin yolunu açıyor.

Yüksek Sıcaklık Problemi

Tüm bu gelişmeler yanında bir ısı problemiyle geliyor. Koersivitenin artmasından kaynaklı oluşabilecek magnetik dalgalanmaları engellemek adına üretilen HAMR, ePMR ve MAMR teknolojileri, diskler içerisinde istenmeyen sıcaklıklara sebep olabilir. Ancak Showa Denko, bu konuyla alakalı olarak “Plakalar bu sıcaklıkları tolere edebilecek şekilde tasarlandılar” açıklamasında bulundu. Şimdilik endişelenecek bir şey yok gibi görünüyor.

Şirket, yeni disklerin kapasitesiyle alakalı net bir bilgi vermiş değil. Ancak disklerin içerisindeki plaka sayısı sabit tutulduğu taktirde, bu yeni teknolojiyle beraber 70 ila 80 TB kapasiteli HDD’ler görmemiz oldukça olası.

Şirket, net bir üretim tarihi vermedi.

{editor}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir