Kapat
Haberler 349 0

Google Chrome Artık Şifre Güvenliğinizi Kontrol Edecek!

Google, uzunca bir süre önce kullanıcıların hesap güvenliklerini sağlamlaştırmak için şifre yöneticisi adlı bir Chrome uzantısı yayınlamıştı. Şirket, şimdi bu uzantıyı doğrudan Chrome’ye ekliyor. Bu sayede daha fazla kişinin güvenlik kontrolü sağlamasını ve gerektiğinde şifrelerini değiştirmesini sağlamak istiyor.

Parola denetleyicisi tek tek parolalarınızın gücünü denetlemek yerine, var olan kullanıcı adınız ve şifrelerinizi, bilgisayar korsanlarının hesaplarınıza sızmak için kullandığı şifrelerin bulunduğu veritabanı ile karşılaştırır. Örtüşen bir şifre veya kullanıcı adı kullandığınızı tespit ederse de şifrenizi değiştirmeniz için sizi uyarır. Böylece hesaplarınıza bir sızıntı olmadan kendinizi güvene almış oluyorsunuz.

Bu tür sızıntılar, bilgisayar korsanlarının kullanıcı adı ve şifre kombinasyonlarını bulması ve hesabınıza erişimi için oldukça basit bir yoldur. Ve birçok internet kullanıcısı bunun farkında olmadan bu veri tabanlarında mevcut şifreleri kullanmaktadır.

Şifre Denetleyicisi henüz tüm Chrome kullanıcılarına sunulmuş durumda değil. Fakat kısa bir süre içerisinde tam sürümünün çıkması bekleniyor.

Kaynak: 
https://www.techradar.com/news/chrome-can-now-check-the-security-of-your-passwords-heres-how/

{editor}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir