Kapat
İnternet 197 0

Google, DataSet Aramalarını Kolaylaştırıyor!

Çevrimiçi olarak dataset (veri kümeleri) arayan araştırmacılar ve akademisyenler artık Google’ın Dataset Arama Motorunu beta olarak yayınlanmasıyla kaynaklara daha kolay ulaşabilecekler. Arama motoru, 25 milyona yakın veri kümesine erişimi olan aramaları daha iyi filtrelemek için geliştirilen yeni araçlar içeriyor.

Dataset Arama Motoru ilk olarak 2018 yılında şirketin açık erişim verilerinin parçalanmasına son vermek istemesiyle başlatıldı.

Birçok üniversite, hükümet ve laboratuvar, verilerini çevrimiçi yayınlarken, bunları geleneksel arama motorlarını kullanarak bulmak genellikle zordur. Ancak, web sayfalarına açık kaynak meta veri etiketleri ekleyerek bu grupların verileri Google’ın Dataset Araması tarafından dizine eklenebilir.

Arama devi, Dataset Arama Motoru için belirli bir kullanım özelliği paylaşmasa da, şirket ‘’yüzbinlerce kullanıcının’’ lansmanından bu yana denediğini ve aracın bilimsel topluluktan olumlu destek aldığını söylüyor.

DATASET ARAMA

The Verge’ün Google Al’de uygulamanın geliştirilmesinde çalışmış olan Natasha Noy ile yaptıkları röportajda Noy ‘’Veri havuzlarının çoğu çok duyarlıydı.’’ dedi ve Dataset Arama Motoru’nun eski bilimsel kurumları ‘’meta verileri daha ciddiye almaya’’ teşvik ettiğinden bahsetti.

Kaynak: 
https://www.techradar.com/news/google-makes-datasets-easier-to-find-online/

{editor}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir