Kapat
İnternet 171 0

Google, Safari’de Güvenlik Açığı Tespit Etti!

Financial Times’ın yeni bir raporuna göre Apple’ın web tarayıcısı Safari’de büyük bir güvenlik açığı bulunmakta.

Rapor, Google’ın bulut ekibinden araştırmacılar tarafından yazılan ve güvenlik açıkları hakkında daha ayrıntılı bir açıklama sağlayan yeni bir makaleye atıfta bulunuyor. Toplamda, araştırmacılar Safari’deki güvenlik kusurları nedeniyle meydana gelebilecek beş farklı saldırı tespit ettiler.

TAKİP ÖNLEME

Google’ın araştırmacılarına göre, Akıllı İzleme Önleme platformu kullanıcıların ‘’ziyaret ettiği web siteleri hakkındaki bilgilerin dolaylı olarak saklanması’’ nedeniyle kullanıcıların kişisel verilerini açıkta bıraktı.

Araştırmacılar tarafından keşfedilen güvenlik kusurlarından biri, bilgisayar korsanları tarafından ‘’web’de kullanıcıyı takip edecek kalıcı bir parmak izi yaratmak’’ için kullanılabilirken diğer kusurlar ‘’tek tek kullanıcıların arama motoru sayfalarında ne aradığını ortaya çıkarmak’’ olarak belirtildi.

İronik olan ise, Apple’ın Akıllı İzleme ve Önleme platformundaki güvenlik kusurlarının, kullanıcıları ilk etapta önlemek için tasarlanan izlemeye karşı savunmasız hale getirmesi.

Google, Apple’yi geçen yılın Ağustos ayında bu güvenlik açıkları hakkında uyarmıştı. Apple da bu sorunu gidermişti. Ancak, Google Chrome mühendislik direktörü Justin Schuh, kısa süre önce Twitter’da gerçek güvenlik açıklarının henüz düzeltilmediğini söyledi. Bu yüzen şimdilik Safari’de Akıllı İzleme ve Önleme’yi kapatmak en iyi seçeneğiniz olabilir.

Kaynak: 
https://www.techradar.com/news/google-finds-security-flaws-in-apples-web-browser/

{editor}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir