Kapat
Mobil 221 0

Pentagon, Huawei’i Sıkıştırmaya Devam Ediyor!

Huawei, ABD’nin Pentagon yüzüyle devam eden savaşında beklenmedik bir müttefik buldu.

Hem Pentagon hem de ABD Savunma Bakanlığı, Amerikan yapımı donanıma erişimi kısıtlanan Çin teknoloji devine yapılan kısıtlamalara itiraz etti.

Pentagon bu kısıtlamaların, Amerikan şirketlerinin Huawei’ye bileşen satması durumunda, paradan mahrum kalabilecekleri anlamına geldiğini söylüyor. Bu paranın Ar-Ge ve diğer ihtiyaç duyulan teknolojik gelişmeler için kullanılabileceğini de dile getiriyor.

Yasa Bekliyor!

Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı teklifi beklemeye aldı ve Başkan Trump’ın yönetimi bu hafta tartışmak üzere üst düzey bir toplantı planlıyor.

Mevcut düzenlemeler, %25 veya daha az ABD yapımı bileşen içeren ve diğer ülkelerden Çin’e gönderilen yüksek teknoloji ürünlerin veya bileşenlerin lisans gerektirmeyeceğini belirtiyor. Bu limit %10’a düşürüldü ve buda Huawei’in ABD yapımı bileşenleri tedarik etmesini neredeyse imkansız hale getirdi.

ABD Ticaret Bakanlığı geçtiğimiz günlerde şirkete Amerikan ihracatı hakkında ilave kısıtlamalar getirmiş ve hatta mevcut elektronik kısıtlamalar kapsamında tüketici elektronikleri ve hassas olmayan çipler gibi ürünleri de dahil etmeyi amaçlamıştı. Bu Huawei’in Amerikan şirketlerden bileşen almasını zorlaştırırdı.

Ticaret savaşı aynı zamanda Huawei’in telefonlarında Google’ın Android işletim sistemini engellemesine neden oldu.

Kaynak: 
https://www.techradar.com/news/pentagon-blocks-further-clamp-down-on-huawei/

{editor}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir